address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
8.00 - 16.00

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
8.00 - 16.00

shop_icon
10

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

"Dziecięce Impresje - sztuka współczesna dla najmłodszych mikołowian" to przygotowany przez MDK w Mikołowie projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Ruszamy z wystawą sztuki współczesnej oraz serią bezpłatnych warsztatów – dla dzieci w wieku 1-3 lata z opiekunami oraz dla mikołowskich przedszkolaków.

Nasza miejska kolekcja sztuki współczesnej to niezwykle wartościowy, choć nieco ukryty skarb. Przez 29 lat polscy i zagraniczni malarze, graficy i rzeźbiarze stworzyli w Mikołowie ponad 700 dzieł sztuki. Postanowiliśmy nadać im nowych znaczeń, wywodząc z obrazów znanych artystów program edukacyjny dla najmłodszych dzieci i ich bliskich. Kiedy w Galerii MDK trwa fascynująca ekspozycja dla młodzieży i dorosłych, w Galerii 33 zawisły obrazy tematycznie dobrane dla najmłodszych. Kuratorem wystawy jest Ewa Kokot. Wokół wystawy rozpoczynamy serię warsztatów, których motywem przewodnim będą KOSMOS i ŻYWIOŁY. Przygotowane zostanie także specjalne edukacyjne wydawnictwo dostosowane do percepcji najmłodszych.

Mamy nadzieję, że wydarzenie pozwoli na tchnięcie zupełnie nowego życia w tworzoną przez lata kolekcję sztuki i zbliża sztukę do życia, rozwijając zdolności, umiejętności i wiedzę.

FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ.

WARSZTATY DLA DZIECI W WIEKU 1-3 LAT

To już za nami :) Warsztaty odbyły się w terminach 8 października, 5 listopada, 3 grudnia, 4 lutego, 4 marca i 1 kwietnia (w obu terminach dla dwóch grup dzieci w wieku 1-3 lat wraz z opiekunem). 

Zajęcia mają charakter plastyczny, sensoryczny i ogólnorozwojowy w twórczy sposób nawiązując do "kosmicznych" dzieł wystawionych w naszej Galerii. Poprowadzi je wspaniała artystka z wyjątkowym podejściem do dzieci – Barbara Wójcik-Wiktorowicz.

Ponieważ zajęcia będą prowadzone w kameralnych grupach liczących nie więcej niż 12 dzieci wymagane są zapisy telefoniczne lub osobiste w Dziale Organizacji Imprez MDK – tel. 32 226 21 47 wew. 48. Rodzic lub opiekun musi też wypełnić Kartę uczestnictwa (do odebrania w dniu zajęć lub pobrania w formacie pdf TUTAJ).

Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny, a uczestnicy otrzymają wszelkie niezbędne materiały.

WARSZTATY DLA PRZEDSZKOLAKÓW

W projekcie przewidzieliśmy też zajęcia dla grup z mikołowskich przedszkoli, które odwiedzają nas biorąc udział w równie ciekawych warsztatach odpowiednich dla swojego wieku. Prowadzącymi są Barbara Wójcik-Wiktorowicz oraz Maciej Paździor.

Koordynacją warsztatów zajmuje się Barbara Bogdanowicz (tel. 32 226 21 47 wew. 47). Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny, a uczestnicy otrzymają wszelkie niezbędne materiały. Warsztaty potrwają do 21 czerwca.

PROWADZĄCY:

Barbara Wójcik-Wiktorowicz - wykształcenie wyższe artystyczne i pedagogiczne, magister sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej. Dyplom – działania intermedialne w pracowni edukacji artystycznej prof. dr hab. Wiesława Karolaka oraz z malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Hungera. Przez prawie 20 lat współpracowała z Festiwalem Teatrów Dziecięcych DZIATWA w Łodzi. Jest autorką wydawnictw edukacyjno-artystycznych. Nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za współpracę ze szkołami i zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą, laureatka Nagrody Towarzystwa Kultury Teatralnej. Jest w Zarządzie Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA. Aktywny scenograf teatralny ze szczególnym zamiłowaniem do sceny dziecięcej. Scenografie w teatrach m.in.: Teatr Maska w Rzeszowie, Teatr Groteska w Krakowie, Teatr Lalki i Aktora w Rabce, Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatr Bałtycki w Koszalinie. Realizatorka wielu projektów o charakterze edukacyjno-artystycznym.

Maciej Paździor - artysta malarz, grafik, poeta, bard. Ma na swoim koncie 72 wystawy indywidualne i 8 zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i instytucjach w kraju i za granicą na niemal wszystkich kontynentach. Ma też stałe ekspozycje w galeriach w Katowicach, Krakowie, Bielsku, Warszawie, Hamburgu, Chicago, Sewilli, Granadzie i Barcelonie. Spełnia się także jako ilustrator książek, okładek płyt i tomików wierszy. Swoje ekspozycje zawsze dopełnia refleksją w postaci białego wiersza i ilustruje muzyką, nadając im niepowtarzalny wymiar, niejednokrotnie wzbogacając własnym recitalem poezji śpiewanej. Jako poeta wydał 8 tomików wierszy. Od 1993 roku związany jest z Miejskim Domem Kultury „Ligota” w Katowicach, prowadząc pracownie plastyczną, Galerie Pod Łukami oraz warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W pracy z dziećmi, realizuje się też poprzez pisanie sztuk i musicali. Prowadzi Pracownię Plastyczną "Sztalugi" oraz Dziecięce Studio Artystyczne w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie oraz warsztaty w projekcie "Rękodzielnia" realizowanym w MDK w ramach programu Kultura Dostępna.

KURATOR WYSTAWY:

Ewa Kokot - edukatorka sztuki, animatorka. Z wykształcenia pedagog i historyk sztuki. Zrealizowała około 1600 warsztatów twórczych i akcji w przestrzeni miejskiej. Pomysłodawczyni 3 międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Autorka akcji: UTOPIA, PUSTKA, CIAŁO, LABORATORIUM MIASTA, POEZJA ULICY i DZIECI KOCHAJĄ SZTUKĘ. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Jest kuratorem projektu Future Artist i Galerii Ściana Sztuki Dziecka w Katowicach. Od 2012 kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej. Inicjatorka powołania Forum Animatorów Sztuki Najnowszej. Z-ca Przewodniczącej P. K. Wychowania Przez Sztukę InSEA. Stypendystka MKiDN. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury w 2016 r. W sferze jej zainteresowań jest wspólny obszar dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej. Publikacje: Portret damy (2005), Fortepian czyli gra faktury (2007), Księga Pracy Twórczej (2010), Nasza Przestrzeń (2012), Ścieżka zmysłowa (2013), Wielki Album Ważnych Dzieł (2014), Dziecko w pracowni- notatki twórcze (2015), Kompas współpracy(2016) Alfabet Sztuki Dziecka(2017). Filmy: Świat-Oswajanie (2011), Future Artist (2011), Nasza Przestrzeń (2012).