address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
---

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
---

shop_icon
10

Dla człowieka biorącego życie z punktu widzenia artystycznego,
rozum jest sercem.

Oscar Wilde, Portret Doriana Graya

Od 14 grudnia zapraszamy do Galerii MDK na wystawę "Przenikanie" Agnieszki Gui. Ta wyjątkowa, anielska ekspozycja będzie dostępna do 26 stycznia.

 

Od zawsze anioły towarzyszyły jej w życiu w formach obrazów, rzeźb, biżuterii i przez kilka lat zgromadziła osobistą kolekcję skrzydlatych istot. Czuła potrzebę dzielenia się nimi z ludźmi więc sama zaczęła je tworzyć. Dzieła powstają prosto z serca, duszy i jest twórcą Aniołów, które sama nazywa Skrzydlatymi.

Zmiana krajobrazów, obcowanie z innymi ludźmi, odczuwanie ich nastrojów oraz wsłuchiwanie się w przeżycia, potrzeby, emocje stanowią inspirację dla jej twórczości. Tworzy rzeźby aniołów techniką utwardzania tkanin, opierając się gównie na upcyclingu.
Najnowsze prace są tworzone z produktów, które daje nam natura. Tak więc anielskie kobiety przypominają kwiaty lub drzewa. Jest w nich połączenie drewna, kory i gliny.

"Twórczość jest sensem mojego życia, która zapewnia harmonię i spełnienie. Dzięki nadawaniu ciała moim aniołom wiem, że napełniają mnie spokojem i niespożytą radością do życia. W ich postaciach, a zwłaszcza w skrzydłach, zamykam większość emocji, które odczuwam. Mówią, że anioł to istota bez ciała. Są dobre, ciepłe i bliskie człowiekowi od samego początku. Są swoistymi opiekunami i przyjaciółmi. Każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, a niektórzy doświadczają jego obecności w życiu codziennym. Aby anioł był bliżej człowieka, trzeba nadać mu ciało, utożsamić z nowym domem i podopiecznym. Tworzę anioły, bo wierzę w ich moc. Wierzę, iż są zawsze wtedy kiedy ich potrzebujemy. Jako ludzie przechodzimy swoisty renesans wiary w nie. Być może pośpiech w życiu i brak czasu powoduje, że zapominamy nie tylko o innych, ale głównie o sobie. Przystajemy i odszukujemy swojego anioła, który wskazuje nam drogę i pomaga dostrzec rzeczy, które były ukryte dla naszych oczu i serca. Poprzez swoje prace chcę, by ludzie zatrzymali się czasami. Nabrali refleksji i zaczęli mówić o tym, co dobrego w życiu ich spotyka. Nadrzędną część mojej twórczości stanowią kobiety anioły. Wierzę w siłę kobiet, dlatego to kobieta jest aniołem, a większość uskrzydlonych przeze mnie postaci jest delikatna, eteryczna, zamyślona. Poprzez kolory chcę oddać ich moc, siłę i przesłanie jakie niosą" – mówi o sobie autorka.