address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
8.00 - 16.00

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
8.00 - 16.00

shop_icon
10

Galeria Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie rozpoczęła swoją działalność w 1990 roku. Na ten cel postanowiono wykorzystać dwie sale klubowe. Obecny wygląd galeria zawdzięcza gruntownej modernizacji, dokonanej w roku 1999. Galeria jest ważnym centrum kulturalnym w Mikołowie. Tu pokazywali swój dorobek twórczy najważniejsi artyści regionu i całej Polski. Niewątpliwie znaczącym wydarzeniem kulturalnym związanym z mikołowską galerią była odbywająca się co roku poplenerowa wystawa "Impresje Mikołowskie". Na wystawach tych goszczą prace twórców o bardzo różnych osobowościach i orientacjach artystycznych.

Oprócz comiesięcznych wystaw, w galerii odbywają się spotkania autorskie oraz wieczory poetyckie. Istotnym wydarzeniem organizowanym co dwa lata w naszej galerii jest Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej, który ma na celu pokazanie prac artystów-amatorów.

Nasza galeria prezentuje się w ten sposób (z wystawą Macieja Paździora) - www.pajorama.eu/Pazdzior/wystawa.html

Galeria czynna jest w godzinach otwarcia MDK. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

OBECNA EKSPOZYCJA:

Od 7 czerwca w Galerii MDK prezentujemy wystawę Sabiny Piotrowskiej, na którą składają się obrazy, a także fotografie, których uzupełnieniem są ekfrazy poetki Renaty Batko. Wystawa będzie dostępna do 6 września i na ten dzień planujemy jej uroczysty finisaż.

 

Sabina Piotrowska (ps. Justyna Jałowiecka) to jaworznianka, od 39 lat zawodowo związana ze służbą zdrowia. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła na przełomie 2015/2016 r. Jej pasją jest malarstwo sztalugowe, głównie akryl. Tworzy też na szkle, porcelanie, tkaninie. Chętnie uczestniczy w plenerach artystycznych, starając się na bieżąco doskonalić swój warsztat, poszukując nowych twórczych rozwiązań, pomysłów. Jej motywem przewodnim w malarstwie są kwiaty, które kocha malować na różne sposoby. Tematami dopełniającymi są również martwa natura, ptaki, pojawia się też pejzaż i abstrakcje. W swojej twórczości kieruje się słowami śp. prof. Andrzeja Antoniego Widelskiego "Nie oczekuj super rezultatów w malarstwie, ale pamiętaj albo masz w sercu to co kochasz robić, albo ćwiczysz i małymi krokami konsekwentnie dochodzisz do swojego spojrzenia na świat Boskiej natury".

Drugim ważnym punktem w twórczości artystki jest fotografia. Dostarcza jej ona energii, radości, wzbudza pozytywne uczucia, emocje oraz motywuje do dalszej pracy. Ulubionym tematem jej zdjęć jest przyroda i towarzyszące jej zjawiska, przede wszystkim wschody i zachody słońca. W kadrze szuka wyjątkowych momentów, które pragnie zatrzymać. Każdy bowiem wschód przynosi nowy dzień, każdy z nich jest inny, wyjątkowy, zachwyca i według autorki niezaprzeczalnie jest darem. Największą radością, która łączy się z pasją malarki, jest fakt spotkania wielu wspaniałych, ciekawych, życzliwych i często wspierających ją ludzi, a także możliwość uczestnictwa w rozmowach, spotkaniach, wystawach i wernisażach. "Ten czas to magia. Kocham to co robię" – podkreśla Sabina Piotrowska.

W okresie aktywności twórczej ma za sobą wystawy indywidualne i zbiorowe, przeglądy sztuki, konkursy plastyczne i fotograficzne między innymi w Dąbrowie Górniczej, Chełmku, Namysłowie, Barlinku, Mysłowicach, Katowicach, Tychach, Sosnowcu, Mikołowie, Jaworznie, Będzinie, Wiśle, Bielsku-Białej, Rudzie Śląskiej. Jej prace były prezentowane w wielu publikacjach, między innymi w warszawskim piśmie społeczno-kulturalnym "Własnym Głosem".

PLANOWANA EKSPOZYCJA:

Zapraszamy na wystawę "Historia powstania i przesłanie Biblii", która w Galerii MDK dostępna będzie w dniach 12-19 września. Na wystawie będą prezentowane eksponaty pochodzące z Muzeum Biblii w niemieckim Wuppertal.

PLANOWANA EKSPOZYCJA:

Do 25 października w Galerii MDK prezentowana będzie wystawa malarstwa Marty Techman-Poloczek. Na wernisaż wystawy zapraszamy 27 września o godz. 18.00.

Marta Techman-Poloczek to urodzona w Katowicach mikołowianka z wyboru. Od 10 lat mieszka na Kamionce. W 2004 roku w katowickiej ASP uzyskała dyplom w pracowni plakacisty Romana Kalarusa. Zapewne stąd wzięło się jej upodobanie do koloru.

Początkowo projektowała plakaty, które zdobyły publikę w Polsce, Japonii, Belgii, Norwegii i Niemczech, jednak jej serce skradły rysunek i malarstwo. Z drugiego i trzeciego wykształcenia akademickiego jest pedagogiem arteterapeutą i dziennikarką po szkole komunikacji społecznej. Na co dzień pracuje jako grafik, zaś sztuka jest dla niej formą oderwania się od marketingowej rzeczywistości świata reklamy.

"Od jakiegoś czasu staram się połączyć szybką i lekką kreskę rysunkową z abstrakcyjnym patrzeniem na świat. Daje mi to podstawę do rozmowy o tym, jak inni widzą świat, czym dla nich jest to, co staram się tworzyć. Wychodzę z założenia, że tworzenie sztuki dosłowne nie daje dużego pola do rozmowy o tym, jacy jesteśmy i co jest ważne dla nas jako odbiorców dzieł. Bo to odbiorca jest tu najważniejszy. Przez pokazanie na płótnie i papierze emocji staram się wywołać w widzach proces zastanowienia czym jest dla nich to, co tworzę. Dlatego moje prace nawiązują do dekonstrukcjonizmu Paula Derridy, który zaznaczał, że istnieje wolność znaku i interpretacji utworu. I dlatego nie ma w nich jednoznaczności. Wykorzystuję kolor, mocniejsze pociągnięcia pędzlem lub szybką kreskę, przechodząc płynnie od rysunku akademickiego do zacierania granic w abstrakcyjnych obrazach, w których czasem dostrzec można wizje każdego, kto je ogląda. Moje prace są zarazem osobiste i uniwersalne, skłaniam się jednak ostatnio do abstrakcji" – mówi o sobie artystka.