address

43-190 Mikołów, Rynek 19

hours

Dziś otwarte:
8:00 - 20:00

address_icon

43-190 Mikołów, Rynek 19

opening_time_icon

Dziś otwarte:
8:00 - 20:00

shop_icon
10

Galeria Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie rozpoczęła swoją działalność w 1990 roku. Na ten cel postanowiono wykorzystać dwie sale klubowe. Obecny wygląd galeria zawdzięcza gruntownej modernizacji, dokonanej w roku 1999. Galeria jest ważnym centrum kulturalnym w Mikołowie. Tu pokazywali swój dorobek twórczy najważniejsi artyści regionu i całej Polski. Niewątpliwie znaczącym wydarzeniem kulturalnym związanym z mikołowską galerią była odbywająca się co roku poplenerowa wystawa "Impresje Mikołowskie". Na wystawach tych goszczą prace twórców o bardzo różnych osobowościach i orientacjach artystycznych.

Oprócz comiesięcznych wystaw, w galerii odbywają się spotkania autorskie oraz wieczory poetyckie. Istotnym wydarzeniem organizowanym co dwa lata w naszej galerii jest Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej, który ma na celu pokazanie prac artystów-amatorów.

Nasza galeria prezentuje się w ten sposób (z wystawą Macieja Paździora) - www.pajorama.eu/Pazdzior/wystawa.html

Galeria czynna jest w godzinach otwarcia MDK. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

OBECNA EKSPOZYCJA:

17 lutego zapraszamy do Galerii MDK na wernisaż wystawy "Wędrówki kolorami rozważań" z okazji 30-lecia działalności artystycznej Macieja Paździora. Wystawa w Galerii MDK dostępna będzie do 23 marca.

Maciej Paździor to artysta malarz, grafik, poeta, bard. W Miejskim Domu Kultury w Mikołowie instruktor Pracowni Plastycznej "Sztalugi" oraz Dziecięcego Studia Artystycznego, a także prowadzący zajęcia w ramach projektu "Dziecięce Impresje - sztuka współczesna dla najmłodszych mikołowian". Ma na swoim koncie 72 wystawy indywidualne i 8 zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i instytucjach w kraju i za granicą na niemal wszystkich kontynentach. Ma też stałe ekspozycje w galeriach w Katowicach, Krakowie, Bielsku, Warszawie, Hamburgu, Chicago, Sewilli, Granadzie i Barcelonie. Spełnia się także jako ilustrator książek, okładek płyt i tomików wierszy. Swoje ekspozycje zawsze dopełnia refleksją w postaci białego wiersza i ilustruje muzyką, nadając im niepowtarzalny wymiar, niejednokrotnie wzbogacając własnym recitalem poezji śpiewanej. Jako poeta wydał 8 tomików wierszy. Od 1993 roku związany jest z Miejskim Domem Kultury "Ligota" w Katowicach, prowadząc pracownie plastyczną, Galerie Pod Łukami oraz warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W pracy z dziećmi, realizuje się też poprzez pisanie sztuk i musicali.